W dniu dzisiejszym uczniowie naszego Ośrodka po raz kolejny wzięli udział w konkursie recytatorskim zorganizowanym przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczna w Sokółce we współpracy ze Starostwem Powiatowym pt. „Wierszyki ćwiczące języki”. Naszą placówkę reprezentowali: Zuzanna Kolendo, Jakub Maciaszek i Kacper Szyszko

W dniu 23.04.2024 r. klasy IV SPU, kl. VI-VIII A SPU i kl. VI-VIII SPU pod opieką pani Agnieszki, p. Julity, p. Ewy, p. Gosi i p. Beni wzięły udział w wycieczce do Tykocina. Zwiedziliśmy Zamek zrekonstruowany na fundamentach XVI wiecznego zamku królewskiego Króla Polski i Wielkiego Księcia Litwy - Zygmunta Augusta.

14 kwietnia przypada Święto Chrztu Polski ustanowione przez Sejm RP 22 lutego 2019 roku. Historycy nie mają wątpliwości, że Chrzest Polski jest równoznaczny z narodzinami Państwa Polskiego. Zdaniem wielu badaczy chrzest księcia Mieszka I jest najważniejszym wydarzeniem w całych dziejach państwa i narodu polskiego. Decyzja naszego pierwszego, historycznego władcy zdecydowała o całej, późniejszej przyszłości naszego kraju.

Uczniowie klas przysposabiających do pracy w roku szkolnym 2023/2024 realizują innowację pedagogiczną ,,Poznajemy zawody”, pod opieką p. Doroty Kozaczyńskiej, pani Katarzyny Zalewskiej, w ramach której odwiedzają lokalne zakłady pracy i przedsiębiorstwa.
18 kwietnia br. mieliśmy niezwykłą okazję uczestniczyć w pasjonującej wycieczce po Gospodarstwie Ogrodniczym Nowik w Nowej Moczalni, w czasie której uczniowie mogli poznać tajniki wysiewu, hodowli roślin i dowiedzieć się o kolejnych etapach ich pielęgnacji. Po przybyciu na miejsce p. Nowik oprowadził nas po szklarniach.

Pięcioro naszych uczniów przygotowuje się do ważnego wydarzenia w swoim życiu - przyjęcia Sakramentu Eucharystii. Dziękujemy Księdzu Bogusławowi za wspólną modlitwę, ogromne zaangażowanie i organizację spotkań Dzieci i ich Rodziców.

W dniu 5.04.2024r w naszym Ośrodku odbył się uroczysty apel dotyczący rozstrzygnięcia wewnątrzszkolnego etapu konkursu plastycznego "Tradycje i obyczaje Polaków 2024" organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku, podczas którego Pani Dyrektor Elżbieta Szomko ogłosiła wyniki i wręczyła uczestnikom dyplomy. W konkursie wzięło udział 11 uczniów naszej szkoły. Komisja konkursowa składająca się z trzech nauczycielek - Pani Bożeny Rećko, Pani Katarzyny Dylewskiej i Pani Beaty Boguszewskiej wytypowała trzy najciekawsze prace, pozostałym pracom postanowiła przyznać wyróżnienia. 

Piątek - zakończenie tygodnia dla klas 6-8spu oraz 3"B" pdp, był wyjątkowo pracowity. Wszystko za sprawą wyjazdu do Czarnej Wsi Kościelnej.
Na początku gościliśmy w Pracowni Kowalskiej Szlak Rękodzieła Ludowego Pana Mieczysława Hulewicza, którego prace były wielokrotnie nagradzane na wystawach sztuki ludowej. Tradycyjną metodą, przy użyciu kowadła, młota i paleniska tworzy on metalowe arcydzieła: dekoracyjne prace kowalskie, rzeźby z metaloplastyki. W bogatej galerii widzieliśmy też świeczniki, krzyże, ramy, miecze, tarcze herbowe,

12 kwietnia 2024r., Pani Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce Elżbieta Szomko podpisała umowę z Podlaską Regionalną Organizacją Turystyczną dotyczącą organizacji wycieczki szkolnej. Ośrodek już po raz kolejny wystartował w przedsięwzięciu „Poznajemy Podlaskie”. Już po raz drugi otrzymaliśmy wsparcie finansowe. Tym razem jedziemy do Augustowa. Będziemy podziwiać piękno Augustowszczyzny podczas rejsu statkiem. Jesteśmy bardzo wdzięczni PROT za udzielone wsparcie, dzięki któremu nasi wychowankowie mogą zwiedzać nasze wspaniałe Podlasie.

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1602/15_t2.jpgZ przyjemnością informujemy o kolejnych sukcesach naszych uczniów. Tym razem mamy laureatów w etapie wojewódzkim konkursu plastycznego pt. „Tradycje i obyczaje Polaków”. Organizowany od wielu lat przez Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku konkurs cieszy się popularnością wśród naszych podopiecznych. W tym roku 4 uczniów SOSW zostało docenionych przez jury, a konkurowali?my z 20 innymi placówkami z woj. podlaskiego.

Dzisiaj pragniemy podzielić się radosną nowiną – rozpoczęła się realizacja projektu pomiędzy Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Sokółce a Kelmes Specjalioji Mokykla!
Projekt o wdzięcznym tytule "Te, co skaczą i latają do integracji polsko-litewskiej zapraszają" już rozbrzmiewa śmiechem i energią uczestników z obu krajów.
Celem naszej inicjatywy jest nie tylko nauka i zabawa, ale przede wszystkim wspólna integracja. Chcemy poznać i docenić dziedzictwo wielokulturowe naszych państw oraz zacieśnić więzi poprzez wspólne odkrywanie świata zwierząt. To nie tylko wymiana młodzieżowa, ale także międzykulturowa przygoda, która wzbogaci nasze życie, wiedzę i umocni więzi przyjaźni.
Rozpoczęcie tego projektu to pierwszy krok ku wspólnemu poznawaniu, wzajemnemu szacunkowi i przyjaźni. Jesteśmy pełni entuzjazmu i gotowi na niezliczone przygody, które czekają na nas w trakcie tej wymiany. Niech ta integracja będzie początkiem pięknej przyjaźni i niezapomnianych wspomnień dla wszystkich zaangażowanych!
Wspólnie „skaczemy i latajmy ku integracji polsko-litewskiej”!
Z radością informuje Dyrektor SOSW Elżbieta Szomko oraz koordynatorki: Urszula Drewniak , Zuzanna Szarkowska-Czeczko

20 marca 2024 r. uczniowie Branżowej Szkoły I Stopnia kształcący się w zawodzie Kucharz pod kierunkiem nauczyciela przedmiotów zawodowych gastronomicznych p. Bożeny Mróz udali się do pobliskiego punktu gastronomicznego: „Sala bankietowa i pokoje go?cinne - Kalinowski” na Osiedlu Zielonym w Sokółce. Dzięki gościnności właściciela – p. Radosława Kalinowskiego i kierownika – p. Eweliny Baranowskiej mogliśmy zwiedzić obiekt – salę konsumencką, kuchnię, magazyny oraz hotel z pokojami gościnnymi i SPA (sauny, masaże). Uczniowie popisali się wiedzą na temat układu funkcjonalnego zakładu gastronomicznego - rozmieszczenia wszystkich pomieszczeń, wymagań odnośnie wyposażenia wnętrz, dróg „brudnych” i „czystych”, wymagań dotyczących higieny osobistej, higieny produkcji i zagrozeń wynikających z ich nieprzestrzegania. Pani kierownik była zachwycona dużą wiedzą uczniów. W kuchni właściwej obejrzeliśmy sprzęty i urządzenia, które były podobne do tych naszych w Kuchni Ośrodka i klasopracowni, gdzie realizujemy przedmioty zawodowe teoretyczne i praktycznej nauki zawodu.