logo_18_mm_bil.png

 https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1292/img_20220527_085533_copy.jpgPo całym tygodniu odkrywania Pereł Podlasia przyszedł czas na podsumowania. Uczestnicy wymiany młodzieżowej odkryli sekrety Judaizmu, Islamu, Prawosławia i Katolicyzmu. Poznali wspólne i odrębne wątki, różnice i podobieństwa różnych religii. Cały tydzień intensywnie eksplorowali Podlasie ku realizacji zamierzonych celów projektowych. Lecz niestety czas pożegnań i podsumowań nadszedł nieubłaganie, dlatego też pierwszym punktem piątkowego harmonogramu był uroczysty apel pożegnalny grupę litewską.

 Apel z udziałem całej społeczności SOSW prowadziła pani Dyrektor Elżbieta Szomko oraz koordynatorki p. Urszula Drewniak oraz p. Zuzanna Szarkowska- Czeczko. Po części oficjalnej, wręczeniu dyplomów, upominków i pamiątek odbył się występ grupy tanecznej pod kierunkiem p. Anny Kędyś –Arent, uczniowie z Litwy zaśpiewali piosenkę o szkole i kraju ojczystym w języku litewskim oraz wyrecytowali wiersz o Wileńszczyźnie. Mieliśmy możliwość posłuchać ich pięknej mowy polskiej. Pani Stanisława Volodkovic opowiedziała wszystkim zgromadzonym o treści i znaczeniu tych utworów. Następnie Diana, uczestniczka wymiany, zaprezentowała układ akrobatyczny, który zebrał gromkie brawa wśród zgromadzonej publiczności. Zaraz po fikołkach, piruetach i szpagatach zagrała orkiestra obu narodów pod batutą p. Zyty Biernackiej do węgierskiej melodii ludowej. Na koniec zaprezentowaliśmy społeczności szkolnej zestawy gier opracowanych w trakcie realizacji działań wymiany. Uczniowie z zainteresowaniem dopytywali o poszczególne typy gier oraz możliwość przetestowania długopisów 3D zakupionych na potrzeby projektu. Z zaciekawieniem wysłuchali też wymiany opinii o spędzonym czasie w Sokółce i okolicach.

 Kolejnym punktem dnia było podsumowanie –czyli test zestawu poprojektowego. Zestaw gier, tj.: gra w typie memo, typu piktureka, w typie dobble oraz gra wiedzowa z planszą, pionkami oraz kostką bardzo wciągnęła uczestników. Głośno wyrażali aprobatę produktu końcowego oraz zachwyt jego ostatecznym wyglądem. Kiedy emocje związane z efektem końcowym opadły a zdjęcia zostały zrobione, nadszedł czas na jeszcze jedno podsumowanie w Kamienicy Tyzenhauza Sokólskiego Ośrodka Kultury. Sala Antoniego Tyzenhauza wypełniona strojami z tamtych czasów oraz ukazanie co wtedy było „pierwszym krzykiem mody” królewskiej i szlachty polskiej sprawiły, że wszyscy poczuli się wyjątkowo i z przyjemnością zasiedli w niecodziennych fotelach. Pani Sylwia Nowakowska w krótkiej pogadance przeniosła uczestników w świat zjednoczenia Polski i Litwy w jedno państwo oraz opowiedziała o tym co wtedy działo się w Sokółce a także jakie stroje noszono w tamtych czasach. Następnie zebrani wykonali karty pracy tematycznie związane z poruszanymi tematami. Okazało się, że nawet moda może integrować. Tuż po pogadance Pani Sylwii młodzież spontanicznie dzieliła się swoimi wrażeniami z prezentacji modowej z czasów Antoniego Tyzenhauza oraz z dbałością o szczegóły omawiała poszczególne elementy królewskiej garderoby.

 Ostatnim punktem piątkowego pożegnania było wspólne wyjście na pizzę. Uczestnicy mieli możliwość wyboru ulubionych składników i dodatków. Chętnie zasiedli do wspólnego stołu by wymienić się spostrzeżeniami po tygodniowej przygodzie z religiami w tle, wysłać zaproszenia na profile FB i Messenger. To był czas pożegnań, wzajemnych podziękowań i wzruszeń oraz planów na przyszłość. Niejednemu uczestnikowi zakręciła się w oku łza.

 Uczniowie z SOSW w Sokółce i Verkiu mokykla-daugiafunkcis centras w Wilnie realizowali  projekt „Perły Podlasia drogą do integracji” dofinansowany ze środków  MEiN w ramach Polsko –Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży. Łączna kwota dofinansowania to 18867,64 złotych. Wyzwanie w postaci realizacji całościowej projektu podjęły p. Urszula Drewniak i p. Zuzanna Szarkowska-Czeczko.

Galeria